wtorek, 10 grudnia 2013

Kuskus z żurawiną i granatem + Jak obrać granata

KUSKUS Z ŻURAWINA I GRANATEM

Źródło: http://ugotuj.to/przepisy_kulinarne/56,87978,10648662,Menu_dnia_z_potrawka_z_kurczaka.html


1 szklanka kuskusu
1 granat
0,25 szklanki suszonych żurawin
2 łyżki oliwy
ćwiartka limonki
4 łyzki natki pietruszki
sól i pieprz

Kaszę zalać wrzątkiem, przykryć talerzykiem i zostawić do napęcznienia. Gotową, gorącą kaszę wymieszać z żurawinami, solą i pieprzem. Odstawić do przestudzenia ( w międzyczasie żurawiny również napęcznieją). Dodać posiekaną pietruszkę, ziarenka owocu granatu i wymieszać. Kropić sokiem z limonki i oliwą.

JAK OBRAĆ GRANATA

Narzędzia których potrzebujemy to mały i bardzo ostry nożyk oraz drewniana łyżka. Żeby ułatwić sobie życie poniżej mamy 4 rysunki obrazujące kolejne etapy obierania granatu.

1. Odcinamy plasterek na obu końcach granatu- w tych częściach mamy tylko niesmaczną, białą skórkę.

2. Ze strony spodniej (tam gdzie znajdował się dziwny zielony wyrostek) wewnątrz granatu znajduje się stożek białej skórki, który również należy wyciąć.

3. Kiedy obrócimy granat na bok (tak, że widzimy biały środek) widać, że granat nie jest równą kulą ale przypomina wielokąt. kolejne cięcia wykonamy wzdłuż krawędzi tego wielokąta. Nacinamy delikatnie tak aby tylko przebić skórkę ale nie pokaleczyć nasionek w środku.

4. Delikatnie rozdzielamy granat na ćwiartki wzdłuż nacięć. Następnie każdą z ćwiartek lekko odginamy tak aby poluzować nasionka.

5. Łapiemy ćwiartkę, trzymając ją nasionkami do dołu i skórkę obijamy drewnianą łyżką. Ziarenka wypadną  do miski. Jeśli do miski trafi kawałek białej skórki, oczywiście go wyławiamy.


http://durszlak.pl/akcje-kulinarne/egzotyka-zimowa-pora-ii--2#

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz